Ako povedať NIE, ak to doteraz nešlo?

DWGSBLCNNP

Každý deň sa stretávame s tým, že je na nás kladených množstvo požiadaviek, ktoré musíme vyriešiť. Niekedy to však nie je v našich silách. Častokrát pre objektívne dôvody- nemáme na to čas, nevieme to po odbornej stránke zastrešiť, nie je to pre nás prioritou, alebo sa nám to v podstate nechce. To je pravdepodobne realita každého človeka.

Ako je však človek rôznorodý, tak aj jeho reakcie na požiadavky, sú rôzne. Jednou z reakcií môže byť práve súhlas. Súhlasiť s požiadavkou, ktorá nám vyhovuje, nie je žiaden problém. Problém môže nastať, keď je ,Áno, jasné, urobím to´ odpoveďou na všetko. Aj na to, s čím človek nesúhlasí.

Prečo hovoríme áno, keď myslíme nie?

Psychológovia Ivan Valkovič a Filip Hric sa zhodujú na tom, že dôvodom, prečo niekto nevie povedať nie, môže byť aj akási predstava toho, že ak niekomu nevyhovieme, tak z nás budú zlí ľudia. A nik z nás takým človekom byť nechce. Častokrát je takáto predstava budovaná dlhodobo a začať pracovať na jej odstránení, je naozaj náročné. Vzťahy sú teda jedným z dôvodov, prečo niekedy nedokážeme povedať NIE. A nejde len o vzťahy k ostatným, ale aj k sebe samému.

Strach zo straty vzťahu môže byť často len domnienkou, ktorú si človek sám vytvorí. Dan Gilbert vo svojej teórii o šťastí hovorí, že očakávanie negatívneho následku nášho rozhodnutia je častokrát oveľa intenzívnejšie, ako samotná skutočnosť, ktorá nastane, keď sa tak rozhodneme. Jednoduchšie povedané: keď očakávame, že odmietnutie niekto vezme naozaj negatívne, tak v skutočnosti to tak byť vôbec nemusí. Nájsť v sebe odvahu a skúsiť odmietnuť prichádzajúcu prosbu o radu, pomoc, či čokoľvek iné, nemusí byť jednoduché. Prečo to však neskúsiť? Ak niekto nerešpektuje náš nesúhlas, môže to byť signálom, že ostávanie vo vzťahu s ním nikdy nebude o našej plnej akceptácii.

Čo znamená hovoriť NIE?

Pomôcť, keď niekto potrebuje, poradiť či inak odpovedať na potreby iných ľudí, je úplne v poriadku. Cieľom naučenia sa ako povedať NIE, nie je stať sa neempatickým, ani už nikomu nikdy nepomôcť. Podstatou je spoznať momenty, kedy je súhlas spojený s potlačením vlastných potrieb a v konečnom dôsledku so životným nekomfortom a pokúsiť sa reagovať inak. Schopnosť povedať NIE je tak vlastne aj o poznaní samého seba a rozpoznaní signálov nesúhlasu. Naučiť sa odmietnuť požiadavky či prosby ľudí je jednou z úloh počas života a je do určitej miery aj prejavom zrelosti osobnosti.

Pri hľadaní samého seba či spôsobov, ako nesúhlasiť so všetkým, môže byť veľmi nápomocné sledovať svoje vlastné životné ciele, či nezabúdať na svoje životné hodnoty. Pozastavenie sa nad tým, že čo vlastne v živote chcem dosiahnuť, resp. poznanie toho, kam smerujeme, môže uľahčiť zorientovať sa v tom, či niečo prijať, či odmietnuť.

V rámci medziľudskej komunikácie sa bežne vyskytujú situácie, kedy sa riešia konflikty, či hraničné situácie. Nech je situácia akokoľvek zlá, uľahčiť jej zdolanie môže práve zvládnutie štýlu, akým sa komunikuje. Rovnako je to aj pri povedaní NIE. Ak si zvolíme slušný a jasný spôsob, ako oznámiť, že niečo neurobíme, nemusí to byť skutočne nič zlé. Účinnou môže byť aj osvedčená formulka, ktorej použitie sa v našom jazyku časom zautomatizuje.

 

Ako povedať NIE a neuraziť?

Povedať NIE je možnosťou, dokonca privilégiom každého z nás. Avšak vieme, že sa to ľahšie hovorí, ako sa to spraví. Ako to teda urobiť?

  • Na začiatok si takáto zmena asi vypýta viac zamyslenia nad sebou samým, nad tým, čo chceme od života alebo možno aj nad tým, čo sme doteraz robili a ako sme na množstvo požiadaviek reagovali.
  • Ak reagujeme odmietnutím na nejakú prosbu, je dobré skúsiť udržať svoje emócie na uzde, prípadne sa nenechať stiahnuť emóciami odmietnutého a len stručne povedať NIE.
  • V poriadku je aj vysvetliť, prečo s niečím nesúhlasíme a prípadne dať niekoľko alternatív na možné riešenie.
  • Ak je na nás kladená požiadavka pre nás zaujímavá a chceli by sme jej vyhovieť, len neprichádza v správnom čase, bude dobré o tom druhej strane povedať. Hoci to teraz nejde, nabudúce by to zrejme šlo a takto si človek nemusí zavrieť dvere pred novými možnosťami.
  • Ak človek dlhodobo hovorí áno namiesto NIE, vlastne škodí sám sebe, pretože sa oberá o možnosť realizovať sa, svoj potenciál a plniť si svoje sny. Predstava napĺňania svojich cieľov a snov môže byť motivátorom pre naučenie sa ako povedať NIE.
  • Neexistuje ideálny spôsob, ako povedať NIE a preto všetko závisí od konkrétneho človeka a konkrétnej situácie.
  • Dobrou pomôckou pre rozhodovanie sa o odpovedi je aj zoznam PRE a PROTI konkrétnej ponuky. Keď človek vidí napísané svoje myšlienky, častokrát mu to pomôže pri rozhodovaní a pociťuje menší stres, keď vie, prečo sa rozhoduje, ako sa rozhoduje.
  • Hlavne netreba zabudnúť na to, že skutočne nikdy nemusíme súhlasiť so všetkým.

To je len niekoľko bodov, nad ktorými sa je možné zamyslieť a dospieť k rozhodnutiu, že nenechať sa strhnúť požiadavkami iných na úkor seba, je úplne v poriadku. Stále netreba zabúdať na empatiu či úplne prirodzenú ľudskosť.

Ak si človek nedokáže pomôcť sám a chcel by svoj život vylepšiť, môže vyhľadať niekoho, kto mu pomôže, či už je to kouč, psychológ, alebo aj IPčko.sk. Na posun vpred nikdy nie je neskoro.

Prajem Vam odvahu povedat NIE v tej spravnej chvili. :-)

 

 

 

 

 

 

Katarína Gešková
Katarína Gešková
Neprestajne veriaca v silu a schopnosť človeka meniť veci k lepšiemu, s papierom zo psychológie, s láskou k dobrovoľníctvu a neustálemu vzdelávaniu, s takmer nekonečným bucketlistom a bez hanby, že niekedy emócie naozaj nejdú udržať na uzde.

Pridaj komentár