Beh – Proti vysokému krvnému tlaku, rakovine aj psychickým poruchám!

Beh

V súčasnosti sa beh stáva veľmi obľúbenou športovou činnosťou, avšak stále máme najmenej pohybu oproti predchádzajúcim generáciám. O tom, že beh má blahodarné účinky na telo aj dušu sa vie. Ale, aké sú to a ako to vlastne funguje?

Jogging, Beh, Športové, Jog, Atletický, Závod

(Foto: Pixabay)

Beh je najslobodnejším športom, pretože sa dá vykonávať takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Pokiaľ máte jeden pár dobrých topánok, trochu času a odhodlanie ,nie je nič lepšie, čo pre svoje zdravie môžete urobiť. Ide o najúčinnejšiu prirodzenú prevenciu  vysokého krvného tlaku, infarktu a srdcovo-cievnych chorôb. Tým, že ste pri behu nútení, rýchlejšie a hlbšie dýchať, zvyšuje funkčnú kapacitu pľúc. Pričom dochádza k lepšiemu prekrveniu celého tela a rýchlejšej regenerácii.

Celkové okysličenie organizmu tak isto prispieva posilneniu bielych krviniek a tým zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Pomáhajú tak predchádzať nielen zápalom, ale aj rakovine takmer každého druhu. Účinne tiež umožňuje predchádzať rednutiu kostí.

Účinky na psychiku

Zlepšenie beh neprináša len vášmu telu, ale aj duši. Počas a predovšetkým po behaní, sa dostavuje tzv. ,, endorphine high,,. Ide o vyplavenie veľkého množstva endorfínov, – inak nazývaných aj hormónmi šťastia. Endorfíny sa tvoria v mozgu, sú štruktúrou a účinkom podobné molekulám morfínu, – ktorý sa vyrába z ópia. Tlmia bolesť a prinesú vám pocity eufórie, radosti a šťastia. Ich účinky možno pozorovať až počas dvoch hodín po behu!   Športová aktivita a beh sa preto odporúča aj ľuďom s depresiou a úzkostnými stavmi.Pri behu tiež dochádza tak k lepšiemu prekrveniu celého tela vrátane mozgu, to má priaznivý vplyv na kognitívne funkcie predovšetkým pamäť a pozornosť.

women running

(Foto : Pixabay)

V súčasnosti existuje tiež obrovské množstvo mobilných aplikácií, ktoré vám umožnia sledovať a zefektívňovať svoj bežecký výkon. Medzi základné funkcie patrí meranie vzdialenosti, trasy pomocou GPS, času, počtu spálených kilokalórií, množstvo vody, ktoré ste vypotili a s dokúpením senzoru za pár eur aj frekvenciu tepu. Robia tak vaše cvičenie   prehľadnejším, záživnejším a poskytujú informácie o zlepšení čím vás ešte viac motivujú.

Beh je okrem závažných ochorení, pri ktorých je lepšie sa poradiť s lekárom a obezite vhodný pre všetky vekové kategórie. Jeho účinky sú blahodarné, spomaľujú starnutie a pomôžu vám zostať fit.

Beh buduje zdravie ako fyzické tak aj psychické. Dokazujú to stovky výskumov z celého sveta, tak neváhaj a vykroč už dnes večer na cestu ku svojmu zdraviu!

Článok vznikol ako súčasť projektu podporeného z Dotácie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Ďakujeme.

Foto: Pixabay.com

Autor: Boris Katrušín

Pridaj komentár