Ako byť psychicky fit

blog

Veľa ľudí začína riešiť svoje duševné zdravie až v momente, keď má nejaký problém a nevie si s ním rady. Je kľúčové, aby sme sa o našu psychiku starali počas celého nášho života, a predchádzali tak momentom, kedy si sami nedokážeme poradiť. Považujeme za preto za veľmi dôležité, aby informácie o tom, ako sa udržiavať psychicky fit boli dostupné a stále k dispozícii. Čo teda môžeme robiť preto aby sme si takúto duševnú obranyschopnosť vybudovali ?

To, ako sa cítime do značnej miery ovplyvňujú každodenné činnosti, ktoré vykonávame a vzťahy ktorými sme obklopení. Takéto či už pozitívne alebo negatívne pôsobenie sa potom odráža  na našom celkovom duševnom stave. Znovu platí už sto krát povedané a opakované, predchádzať je ľahšie ako liečiť, čo pri psychických problémoch platí dvojnásobne.

Základné piliere psychického zdravia na ktoré je potrebné sa pri podpore zamerať:

  1. Posilňujte vzťahy ktoré máte a spoznávajte nových ľudí – Dobré psychické zdravie úzko súvisia s dobrými vzťahmi. Od narodenia sú jedným z najdôležitejších komponentov ľudského života, dovoľujú nám prežiť, formujú nás, ovplyvňujú nás a prenikajú nami.

Praktické odporúčania:

–      Ak máte obľúbené koníčky spojte sa s ostanými. Na internete v súčasnosti existuje veľa aktívnych skupín, ktoré žijú svojím hobby, diskutujú a stretávajú sa. Skvelá možnosť ako získať nových priateľov a rozšíriť si pohľad.

–      Vychádzka, či káva s kamarátom/priateľmi jednak utuží vzťah a zároveň dáva priestor pre vyrozprávanie.

–      Nezabúdajte na svojich blízkych. Nájdite si čas na rodinu, či už je to spoločná pomoc pri domácich prácach, alebo  nedeľný obed,

 

  1. Buďte aktívny učte sa a skúšajte nové veci – Život je má rôzne podoby a neustále ponúka nové veci ktorým sa môžeme priučiť. Obohaťte svoj život o niečo nové a postavte, tak nový pilier, o ktorý sa môžete oprieť.

Praktické odporúčania:

–      Zaujalo vás niečo, čo ste videli, o čom ste počuli? Pohľadajte si o tom informácie, nájdite niekoho kto sa v problematike vyzná, diskutuje. Naučte sa  vnášať si do života veci ktoré vás lákajú vnesie to do vášho života dynamiku, pomôže rozšíriť si obzory, vytrhnúť sa z rutiny.

–      Venujete sa niečomu čo vás baví? Šírte to ďalším ľuďom , nahrajte video napíšte o tom, článok, otvárate sa tak pre druhých a zároveň môžete byť inšpiráciou.

–      staňte sa dobrovoľníkom! Znovu, stále  existuje veľa skupín, ktoré svoje aktivity robí za dobrý pocit, že niečomu/niekomu pomohli. Práve takéto činnosti zbližujú a robia svet lepším.

  1. Majte kontakt sami so sebou – Poznať sám seba, svoje reakcie, situácie v ktorých sa cítime a naopak necítime dobre sú základným predpokladom zvládania náročných momentov, ktoré život prináša.

Praktické odporúčania:

–      Doprajte si to čo sa vám žiada, spánok, jedlo, nič nerobenie

–      Vnímajte svoje emócie, keď zachytíte že vás niečo podráždilo, znechutilo, rozčúlilo, zamyslite sa nad tým čo to bolo, a čo to vo vás vyvolalo. Samotné vyslovenie emócie, nám pomáha ich lepšie zvládať.

–      Odpustite si a nebuďte ku tebe tak kritickí – nevyčítajte si veci ktoré, nemôžete zmeniť. Pokúste sa zamerať  sa na oblasti  kde sa môžete zlepšiť, a ktoré sa zmeniť dajú.

–      Vytvorte si rituály, čaj o piatej, raz do mesiaca vybehnite do divadla/kina, v sobotu choďte na turistiku, –  vybudujte si pilier, ktorý má vo vašom živote pevné miesto.

 

  1. Urobte niečo pre svoje zdravie – Prepojenosť tela a duše je známa už dávno. Pohyb, zdravá strava a vzťah ku svojmu telu, významným podielom prispievajú ku psychickej pohode.

Praktické odporúčania:

–       Stačí sa zamerať,  často krát na drobnosti, ako sú napríklad pitný režim,  porcia ovocia denne, alebo pravidelné raňajky

–       Doprajte si dostatok spánku –  dlhodobý nedostatok, spánku ovplyvňuje našu náladu aj zdravotný stav.

–      Zaraďte do svojho týždňa nejakú fyzickú aktivitu, súčasné štúdie hovoria že už 30 minút fyzickej aktivity denne zlepšuje náladu a priaznivo pôsobí na depresívne stavy.

 

Psychické zdravie je veľmi krehké. Dbajme teda na jeho ochranu, postavme si postupne piliere, o ktoré sa v prípade krízy môžeme oprieť my aj našli blízky.

 

Tento článok vznikol ako súčasť podporeného projektu z Dotácie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Comments are closed.