Keď samota vyrastie

little boy sitting with legs folded on a chair

     Kráčala som po meste a kládla nohu pred nohu. Vtom sa s otvoreným náručím rozbehla oproti mne. Pozrela som do jej 6-ročných modrých očí a spýtala sa jej: ,,Miláčik, čo je pre teba samota?“ ,,Samota….ja nevjéém,“ začala piskľavým hláskom naťahovať slová, „keď som sama, tak som smutná, lebo totóóó… ja nevjééém,“ a ostala smutná rozmýšľať, až kým sa o pár sekúnd nerozbehla za vanilkovo žltou loptou. „Ja ti to poviem! Ja už mám 11! Samota je, keď som nechcený, sám, lebo nemám kamaráta!“ „Musíš sa nad tým ale hlbšie zamyslieť,“ začula som za sebou pohodový krok mladej 19-ročnej slečny, „Ach, nazvala by som to asi takou priepasťou ničoho, priepasťou, do ktorej môžem spadnúť, ak urobím niečo zlé alebo ma tí, ktorých milujem opustia. Avšak, byť sama a spadnúť do tej priepasti mi môže aspoň ukázať, kým som „ja sama“, bez všetkých tých veci, ktoré ma ovplyvňujú.“ „To máš pravdu,“ prikývla baba z partie 20-30 ročných, ktorá sa k nám blížila, „Samota to je ale aj pocit nepochopenia, keď mi nikto nedokáže rozumieť a vžiť sa do mojej kože a pocitov!“ „Ja mám zas veľmi rada ľudí, to musí byť utrpenie byť sama! Ale zas, keď som sama, môžem aspoň len tak rozmýšľať, či sa rozprávať so Stvoriteľom,“ povedala ďalšia. „No, to je ak sa cítim prázdny, ak mi chýba niekto dôležitý.“ „Samota má ale dve stránky! Pre niekoho to je nuda, nepokoj, opustenosť a pre niekoho iného relax, pokoj, chvíľka pre seba,“ zazneli dva mužské hlasy z partie. Do hlasného kriku sa ozvali myšlienky manželov. „To je, keď som bez rodiny. Ak sú deti v škole, to je fájn, ale to nie je samota, to je voľný čas.“ „Máš pravdu zlatko,“ skočil jej do toho o dva roky starší, 43-ročný manžel, „To je prázdno, ďaleko od rodiny, ale aj únik do seba samého.“ „Mne zas samota vyhovuje,“ prerušila ich rozvedená 56-ročná šarmantná pani, „je to fajn, byť sama, každý deň, niekto príde, deti, vnúčatá, priateľ, ale potom aj odídu a tak je to super.“ Vtom som pozrela do vystrašených očí 70-ročnej babky, „Ja sa v samote necítim dobre, to je ako keby som bola nepotrebná, ako keby som sa stratila, ako keby sa stratila rodina a ja by som nevedela kam patrím,“ dozneli jej slová.* „Milá pani, „ozval sa český umelec, viete, samota môže byť aj krásna. Ale vtedy, ak máme niekoho, komu o nej porozprávame. To máte pravdu. Vtedy si prišiel ty a povedal: „ Pre mňa je samota ….. (čas pre Teba ;-)). Všetci stíchli. Pozreli sa vzájomne do svojich hlbokých očí a odišli. Ale niečo sa v nich pohlo.

     Hľadiac na myšlienky ľudí, vidím, že samota je na jednej strane často vnímaná negatívne, ale niektorí ju berú aj pozitívne. Samota má niekoľko odtieňov (nie len šedých, a nie až 50 😉 ). Samota môže byť čas strávený so sebou samým, čas, ktorý si vyhradím pre seba samého/samú. V tomto čase si môžem užívať krásu ticha, čítať si obľúbenú knihu, odhaľovať svojho umeleckého ducha, písať básne, skladať piesne, či len sa tak niečím inšpirovať  a listovať v časopise o veciach, ktoré ma bavia. Čo robíš ty, ak máš čas pre seba? (Odpovedz si.) Ale nie len ČO ROBÍŠ, ale čo robíš PRE SEBA.:) Samota vie byť aj fajn. Aj Dalajláma povedal: „Buďte každý deň nejaký čas osamote.“ Ako využiješ ty svoj čas, ak budeš nabudúce sám/sama? Využi ho! Lebo keď samota vyrastie, spýta sa ťa, čím si ju polieval.

     Druhý odtieň samoty, je viac sivší. Ľudia ju vnímajú už nie ako radosť, čas pre seba, ale ako únik do seba samého, pritom ale s najhlbšou túžbou zo seba vyjsť, či ako stratégiu riešenia svojich ťažkostí. Niekto vie nazbierať silu sám a urobiť byť krok dopredu, iný potrebuje ruku, ktorá sa k nemu načiahne. Samota môže byť nie len únikom a stratégiou, ale aj stavom človeka, ktorému môže chýbať priateľ, rodina, blízky človek, s ktorým sa môže porozprávať, pozdieľať, čo cíti. Čo môžeš spraviť, ak si sa ocitol na podobnom mieste?

 • V prvom rade je fajn, že si si to uvedomil. Určite to nie je ľahké. Uvedomenie je ale veľmi fájn! Čo ale ďalej?
 • Čo dokážeš sám spraviť, aby si sa necítil sám? (píš :) píš, aby si si to mohol prečítať, keď sa Ti písať chcieť nebude ;-))
 • Obhliadni sa a prijmi pomoc od svojho okolia. Neodmietaj ju. Láska k Tebe môže prísť v rôznych podobách.
 • Vyjdi zo seba a nájdi silu v sebe. (Čo ti pomáha/pomohlo, ak sa necítiš práve najlepšie? Použi to!)
 • Ako by vyzeral najkrajší čas, keby si mal čas pre seba osamote? (Spíš si pokojne aj rebríček od 1 do 10 a vyhlás súťaž ;-))
 • Urob JEDEN KROK. Dopredu. Vždy to je o jednom kroku.

A čo môžeme spraviť my?

Ako povedal môj taliansky priateľ: „Samota je strach z toho, či budeme dostatočne silní, aby sme prekonali ťažkosti, v prípade, že nikto nebude pripravený podoprieť nás a dať nám silu.“ Buďme teda vnímaví a PRIPRAVENÍ. Podoprieť. A dať silu.

*výpovede postáv sú reálnymi výpoveďami skutočných ľudí v danom veku

3 Comments

 1. Nezabudka píše:

  pre mna je samota, ked sa nemam s kym porozpravat, ked mi je smutno, ked mi hlavou hucia myslienky, ktore nedokazem umlcat. pre mna je samota cas, ktoreho sa bojim. snazim sa jej vyhybat, ale nie vzdy sa to da. pre mna osobne samota nie je dobra. je synonymom osamelosti :(

  • Silvi Silvi píše:

   Ahoj, Ďakujem za komentár…..Myslíš si, že by si mohla využiť niečo z tohto blogu, aby čas, ak budeš sama bol pre teba príjemnejší? :)

   • nezabudka nezabudka píše:

    hmmm…. dobra otazka :) mohla by som robit nieco verejnosti prospesne, napr. pozbierat odpadky okolo domu, alebo ostrihat kriky, ci zasadit nejake kvety pred dom, ale to nedokazem. vraj pomahaju prechadzky po lese, ale tam by som opat len bola sama so sebou. kreslit neviem, mozno by som zvladla len nieco abstraktne. alebo napisat basen ci nejaky blog. par dni mam v hlave nadpis basne, ale nemam k nej text. akosi ma opustila muza :( pre mna je tazke uvedomit si, ze teraz som sama, teraz sa mozem zamyslat, robit nieco pre seba atd…. lebo vsetko co robim, si musim nejakym sposobom “odmerat”, aby som vedela, ze som uzitocna. rubanie dreva by v tomto pripade bolo dokonalou cinnostou :) neviem, ci som odpovedala na tvoju otazku 😉

Pridaj komentár