O žiarlivosti a (ne)dôvere

žiarlivost

“Kde bolo tam bolo, bola žiarlivá žena. Aj napriek tomu, že sa veľmi snažila, nedokázala veriť svojmu manželovi. Stále ho potrebovala kontrolovať. Kde bol, kde je, kam ide, s kým je, čo robí… Cítila sa príšerne. Vedela, že je stíhačka a príšerná žiarlivka, no nedokázala s tým nič robiť. A okrem toho… ten strach, ktorý cítila… Strach, že jej manžel ju povedie. Strach, že si nájde niekoho lepšieho. Strach, že ju opustí… Strach, že spraví niečo, čo naruší ich vzťah…”

Ako by mohol tento príbeh pokračovať? Manželovi došla trpezlivosť a žiarlivú ženu naozaj opustil? Žena si uvedomila, že sa nemá čoho báť a že ak chce pekný vzťah, má investovať inde, než do stálych kontrolných telefonátov a výčitiek? Sama neviem.

Čo však viem je, že žiarlivosť mnohým vzťahom nepomohla. Áno, taká malá príležitostná žiarlivosť môže vzťah na chvíľku okoreniť, ale žiarlivosť  v pravom zmysle slova, ktorá môže prejsť až do kontroly partnera, prípadne obmedzovania partnera, rozhodne nepomáha.

A to aj napriek tomu, že žiarlivému partnerovi môže ísť v podstate len o to, aby bol jeho vzťah zachovaný a nenarušený “vonkajšou osobou.” Ako tak nad tým uvažujem, žiarlivý človek partnerovi neverí a/alebo mu vlastne uberá schopnosť rozhodovať o sebe a o tom, čo spraví alebo nespraví (predsa len, každý sa môže rozhodnúť, či partnera podvedie, alebo nie).

Žiarlivosť škodí. Naozaj. Koľkokrát ste sa kvôli nej pohádali so svojou polovičkou? Koľkokrát ste už rozmýšľali, že musíte prestať žiarliť? A koľkokrát sa vám to nepodarilo?

Hej, prestať žiarliť je ťažké. A nepoznám recept “ako na to.“ No myslím si, že súčasťou takéhoto receptu by bolo hodnotenie dôvery, ktorú voči partnerovi máme či nemáme. Ak mu dôverujeme, o veľký dôvod na žiarlivosť menej. A ak ju nemáme… no, vtedy by sme možno mali prehodnotiť celý vzťah a začať premýšľať o tom, prečo je to takto.

A čo na záver? Asi len toľko, že nik a nič nie je dokonalé. A tak je normálne, že z času na čas zažiarlime na partnerovu peknú a milú kolegyňu. Ale na druhej strane, viete ako to chodí… všetkého priveľa škodí… A žiarlivosť nie je výnimkou.

Pridaj komentár