Fórum
Ako prestať s fajčením cigariet?
Čaute ,
potrebujem radu. V poslednej dobe sa na mňa obracia viacero známych s otázkou, ako prestať fajčiť.Veľmi sa v tom, ale nevyznám. Bývajú v stave, že vyfajčia cigaretu za hodinu, inak sú nervózni a podobne. A keďže ja sama som nefajčiar, tak mi napadnú len rady typu, že sú nikotínové náplaste alebo skús robiť niečo iné na zmiernenie napätia a nemyslieť na to. No, to väčšinou nie je efektívne. Máte s tým nejaké skúsenosti a vedeli by ste poradiť, ako na to? Ako postupne účinne znižovať hladinu nikotínu, ktoré si telo už žiada, aby s tým vedeli seknúť alebo to aspoň obmedziť na prijateľnejšie denné dávky?
6 answers
Síce nemám žiadne skúsenosti s fajčením, mám určité biologické poznatky, z ktorých som teoreticky vyvodila záver. Cigarety obsahujú nikotín, na ktorý si telo postupne zvyká a pýta si ho viac a viac, čím vzniká závislosť, ktorú som niektorí ľudia neuvedomujú, až pokiaľ nepríde čas, kedy s tým chcú prestať. Naozaj nemám žiadnu skúsenosť, no ak sa niekto chce zbaviť fajčenia, mal by postupne znižovať dennú dávku nikotínu. Fajčiť vždy menej a menej. Je to iba teoretický záver, no predpokladám, že by mohol fungovať. Avšak sa môžu dostaviť aj abstinenčné príznaky, na ktoré som tiež nezabudla. Zvládnuť abstinenčné príznaky môže byť pre niekoho ťažké, no s podporou a pomocou rodiny, alebo priateľov by sa to malo dať zvládnuť. Pri ich dostavení by sa mal človek sústrediť na niečo iné, napríklad sa zamestnať nejakou činnosťou, žuť žuvačku, alebo niečo podobné. No bez rozhodnutia, že s tým chce naozaj prestať, to asi nepôjde.
Na biologickom krúžku sme robili pokus. Vytvorili sme si “pľúca vo fľaši”. Na otvor fľaše sme si dali dve trubičky, jednou mohol vzduch z vnútra vychádzať von, druhou sme ho tam dostávali. Zapálenú cigaretu sme vložili našej fľaške do “úst” a počkali sme, kým uvidíme na našich vatových pľúcach vo fľaši zmenu. Biela vata bola po jednej cigarete úplne čierna a scvrknutá. Myslím, že ten pohľad bol pre mnohých nás (“biologikov”) dostatočne odstrašujúci (my sme si to až veľmi predstavili na pľúcach). Viem, že to nemusí nikoho presvedčiť, ale naše zdravie je tým veľmi ohrozené.
Nemám menej stresove obdobie. Len som Si na ten stres asi zvykla a v práci mi jedna nadriadena zakázala fajčiť keď robím s ňou, takže to si zápalim len pred prácou, počas obednej prestávky a po práci. A potom až keď dojdem domov. Takže vtedy celkom ušetrim… Ale neteší ma to. Práve naopak, som stále iba smutná aj keď sa navonok usmievam a pôsobím ze som šťastná a veselá…
Čaute, myslím, že riziká fajčenia poznáte aj z krabičiek, keď tam hodia odpudivý obrázok a napíšu,že fajčenie zabíja
No, ak by chcel niekto vedieť viac, tak možno väčšia informovanosť o konkrétnostiach by mohla pôsobiť “protinávykovo”, kto vie, treba skúsiť.
Akurát si študujem nejaké výskumy k závislostiam a ich prevencii,tak som si povedala,že sa skúsim zapojiť do tejto diskusie. Vedeli ste napríklad, že fajčením otupujete svoje zmysly ako chuť a čuch, môžu vám predčasne vypadávať a zošednúť vlasy, vystavujete sa vyššiemu riziku ochorenia srdcovo-cievneho systému, dýchacím problémom, rakovine a že až po 5 rokoch abstinencie od cigariet sa toto riziko začne znižovať do normálu ako u nefajčiarskej populácie?…no súčasne viem,že pôsobia upokojujúco. Ale len chvíľkovo. Prečo? Lebo síce v strese sa ti po cige vyplaví v mozgu dopamín, ktorý vyvolá príjemný pocit a upokojenie, tak cigarety tieto stavy celkovo zhoršujú. Fajčiari znášajú záťažové situácie horšie, než nefajčiari pretože v tele sa vyplavujú aj stresové hormóny (kortizol) a práve tie môžu neskôr za zúžené cievy, zvyšovanie tlaku a podobne. Cigarety tieto stavy a hormonálne hladiny narúšajú, preto sú tak škodlivé pre organizmus.
A myslím,že ak chce niekto pomôcť, tak účinnou môže byť práve podpora od kamošov, rodiny, od tých, s ktorými sa stretáva najčastejšie, že mu s tým pomôžu prestať, že bude zamestnaný nejakou činnosťou a aj tie stresové situácie a príjemný pocit po vložení cigarety medzi pery by vedeli spoločne časom preťať. Nezábudka tu spomenula zopár riešení, ako sa zamestnať inak, než zabíjaním voľného času fajčením a prídu mi celkom zrealizovateľné
Efekt nikotínových náplastí napríklad ešte nebol preukázaný, ako dostatočne účinný a možno je to zas len ďalší marketingový ťah. Tak, ako sa zvyšuje cena cigariet, tak narastá i šanca vymýšľať rôzne farmaceutické “pomôcky”, na zvýšenie finančných obratov, aby “s fajčením pomohli prestať”….
Tak toľko edukatívnej vsuvky. Hádam som mohla O:-)
A priznám sa, niektoré z týchto mnohé z týchto múdrosti som ťahala z tejto publikácie http://www.infodrogy.sk/drogyUserFiles/File/Legalne_drogy_web_1.pdf.
Ďakujem za vaše rady,tipy, postrehy :)…včera som sa o tom bavila s jedným kamošom, ktorý ma pýtal o radu a vyšlo z neho,že on vie,že má problém, ale súčasne sa toho nechce vzdať,že až neskôr, keď pominie toto ťažké obdobie, aby vedel, čo má robiť,tak zbiera info o tom,čo by mohlo zabrať….tak uvidíme neskôr teda .
ja som fajciarka. podla mna je dolezite ze ci ten clovek fajci dlhe roky, alebo len nejaky kratky cas. tiez je dolezite rozhodnutie toho cloveka, ze chce prestat fajcit. ak tam nie je 100percentne rozhodnutie, fajcit neprestane. a ked uz sa rozhodne prestat fajcit, potom je to “jednoduche” – staci dofajcit poslednu otvorenu krabicku a nekupit si novu. a ako prekonat abstinencne priznaky? tazko povedat. mozno si kupit zuvacky, alebo sa zamestnat na ten cas niecim inym, ist si zabehat, na bike, na prechadzku, s kamosmi vyrazit do nefajciarskych priestorov, vyhybat sa prilezitostiam zapalit si. a byt pevnym v rozhodnuti a nezacat znova fajcit. ale to uz som moc mudra, lebo tam som sa ja este nedostala 😀 ja som sa totiz este nerozhodla prestat fajcit… ale obdivujem uz len to, ze ti ludia chcu prestat fajcit…. trpezlivost je tiez velmi dolezita… alebo potom vychytat nejaku chorobu, pri ktorej clovek nema chut fajcit a po chorobe uz nezacat, ale tak radsej to skusit bez tej choroby 😉