„Ako sa rezať?“ Som bláznivý, keď si kladiem túto otázku?

„Ako sa rezať?“ Som bláznivý, keď si kladiem túto otázku?

Čo je to sebapoškodzovanie?

“Ako sa rezať?” Otázka, ktorú zadá do vyhľadávača veľmi veľa ľudí. Čo si však máme pod tým predstaviť a čo to znamená, keď sa niekto reže – poškodzuje? Sebapoškodzovanie je určitý spôsob správania, kedy si človek sám navodzuje nepríjemné pocity. Snaží sa takto zbaviť psychickej záťaže v situáciách, v ktorých sa mu iné účinné spôsoby nezdajú dostupné.

Aké sú formy sebapoškodzovania?

Človek si sám môže ubližovať viacerými spôsobmi. Keď hovoríme o sebapoškodzovaní, máme na mysli poškodzovanie sa na povrchu tela. Ľudia sa vtedy zaujímajú o to, ako sa môžu zraniť,  ako sa rezať či ako si rezať žily. O sebapoškodzovaní hovoríme však aj v prípade, keď človek nadmerne cvičí, niečo si prehnane odopiera alebo sa celkovo nestará o svoje telesné a duševné zdravie.

U koho sa vyskytuje sebapoškodzovanie?

Najčastejšie sa sebapoškodzovanie vyskytuje v skupine mladých dospievajúcich ľudí, už od jedenásteho roku života. Silný emočný tlak zažívajú však aj dospelí, u ktorých prejavy sebapoškodzovania tiež nie sú výnimkou.

Kto je ohrozený sebapoškodzovaním?

Sebapoškodzovanie sa môže teoreticky objaviť u kohokoľvek z nás. Na to, či človek bude ubližovať sám sebe, majú vplyv hlavne životné udalosti a konkrétne podmienky v danej situácii. K sebapoškodzovaniu môže viesť  prežívanie traumatizujúcich udalostí alebo nadmerného stresu. Siahame po ňom ako po určitom spôsobe vyrovnávania sa s týmito udalosťami a našimi ťaživými pocitmi.

Prečo k tomu dochádza?

V pozadí sebapoškodzovania zvykne stáť nejaký problém, s ktorým si človek nevie poradiť. Vo svojom vnútri vtedy cíti napätie a nepokoj. Zažíva emočný tlak, ktorý je nad jeho kapacitu. Nie vždy vie nájsť účinné spôsoby ako ho zvládnuť. Poškodzujeme sa, keď si už inak nevieme poradiť s tým, čo sa v nás odohráva.

Na koho sa môže človek obrátiť?

Ľudí, ktorí si ubližujú, môže spoločnosť i blízke okolie označovať za bláznivých. Je tak pochopiteľné, že niekedy zažívajú pocit hanby a majú strach z vyhľadania pomoci. Dôležité je vedieť, že pomoc je dostupná v podobe psychológov a psychoterapeutov, ktorí poskytnú bezpečné a prijímajúce prostredie pre zdôverenie sa o svojom prežívaní. Najpraktickejšie pre človeka, ktorý sa poškodzuje, je obrátiť sa na odborníka – priamo a čím skôr. Svojho psychológa alebo terapeuta v najbližšom okolí je možné si vyhľadať aj cez internet.

Prečo je dôležité konať?

Sebapoškodzovanie často zanecháva na človeku trvalé následky v podobe poškodenia zdravia či jaziev na koži. Dlhotrvácnosť jaziev by mohla byť motiváciou, aby sa ľudia začali zaujímať o to, ako sa prestať rezať.