Cítim prázdno, som osamelý a zmätený. Ako zažiť bohatší vnútorný svet?

 

„Cítim sa osamelý, zmätený. Cítim prázdno. Ako by som mohol zažiť bohatší vnútorný svet? Niektorí  ľudia majú bohatý vnútorný svet a všetko, čo prežívajú majú radi. No ja sa vo svojom svete nevyznám. Čo mám robiť, aby som aj ja mal naplnené svoje potreby, túžby a dosahoval svoje sny?“ Takéto videnie svojho vnútorného sveta má mnoho ľudí okolo nás. Aké to je a čo s tým môžeme urobiť?

Čo prežívajú vo vzťahoch?

Vzťahy prežívajú niektorí ľudia ako prázdne, necítia sa v nich dobre a majú pocit, že im nie je rozumené. Tým, že pociťujú prázdnotu, osamelosť a nenaplnenosť vo vlastných vzťahoch, sa odcudzia ostatným ľuďom, uzavrú sa do seba a prestanú sa stretávať s druhými. Môžu dokonca považovať za nezmyselné stretávanie sa s druhými. Existuje riziko, že si nejakým spôsobom ublížia.

Komu najčastejšie hrozia takéto pocity?

Sú to možno práve ľudia, ktorí nedostali v detstve zážitok, že sú vnímaní a porozumení, že ich potreby budú napĺňané. Alebo tiež ľudia, ktorí vo vzťahoch zažili veľa trápení.

Prečo je také ťažké zbaviť sa vnútornej prázdnoty a osamotenosti?

Občas sa aj my cítime sami a to nemusíme byť ani vo veľkom utrpení. Niektorí ľudia to v takýchto situáciách vzdávajú a izolujú sa. Môže sa to stať aj preto, že nedôverujú ľuďom okolo seba po zlých skúsenostiach, alebo tiež preto, že stratili nádej, že by mohli vo vzťahu zažiť niečo zmysluplné a že ich druhí budú vidieť ako ocenenia hodných. Cesta zbavovania sa vnútornej prázdnoty a osamotenosti je oveľa náročnejšia. Nedá sa jeden týždeň si povedať, že idem na to a druhý už tieto pocity zmiznú. Treba si zachovať vytrvalosť a trpezlivosť. Veriť tomu, že to takto nemusí byť navždy a existuje cesta z trápenia von.

Ako bojovať s pocitmi prázdnoty a osamotenosti?

Je veľmi dôležité nevzdať tento boj. Ak aj v okolí neexistuje človek, ktorý by ich vypočul a vnímal. Je nápomocné zájsť napríklad aj za odborníkom či človekom, ktorému aspoň trochu dôverujú. Pomáha skúšať hľadať veci, ktoré ich bavili predtým, a začať im znovu venovať svoj čas. Viac sa stretávať s ľuďmi a budovať priateľstvá a dôveru v nich.

Ako vplýva na vnútornú prázdnotu okolie?

Jednou z najdôležitejších potrieb ľudí je patriť niekam. Za cenu naplnenia tejto potreby si niektorí ľudia vytvárajú falošné self – nie som to ja taký, aký naozaj som. Keď robím činy, ktoré robia druhí len za cenu, aby som niekam patril, bijú sa vo mne dve potreby: potreba niekam patriť a potreba byť samým sebou. Veľa extrémistických skupín tlačí na ľudí, aby neboli sami sebou a aby sa prispôsobili. A to aj robíme za cenu toho, aby sme niekam patrili.

Ako nájsť pomoc?

Keď sa človek cíti osamotený, veľakrát nevidí druhých ľudí, ktorí sa oňho zaujímajú. Vtedy je najlepšie otvoriť si oči a poobzerať sa, kto v okolí taký je a nenechať sa odradiť ani prípadným sklamaním v ľuďoch. Často nám ľudia chcú dobre, len v tom momente to tak nevnímame. Mali by sme si uvedomiť, že každý človek je hodnotný a dôležitý a každý má ľudské právo, aby bol videný, počutý a porozumený. Môže to viesť k tomu, že budeme chcieť vidieť, počuť druhého a porozumieť druhému. Na základe tejto skúsenosti si budeme tvoriť vzťahy, ktoré budú pre nás hodnotné a budú nás robiť šťastnými.