Sebapoškodzovanie je téma, o ktorej sa veľa nehovorí, lebo sa jej veľa ľudí bojí. Ako si niekto môže ubližovať? Prečo to robí? Prečo niekto vezme nožničky, nožík, žiletku, otvárací špendlík či ihlu, aby si poškodil svoje telo? Čo ho k tomu vedie? Je taký človek normálny alebo patrí na psychiatriu? K tejto téme by sa dalo napísať veľmi veľa. Na to, aby si človek začal ubližovať, niekedy stačí úplne jednoduchá veta: “Kto to neskúsil, nepochopí to.” A keďže som chcela pochopiť, počkala som si na vlastný smútok a skúsila som to. A tá úľava fakt prišla… A kruh sa uzavrel….
Minule som bola v UPSIDE klube a rozprávali sme sa o všeličom možnom. Zrazu prišla do reči aj téma sebapoškodzovania. S kamarátkou sme sa rozprávali, ktorá používa aký spôsob. Že ja sa režem hlavne vreckovým nožíkom, nožničkami a občas aj klasickým kuchynským nožom. Povedala som, že mi je jedno, na ktorej časti tela sa porežem. V tom ma prerušila kamarátka, že ona si ubližovala aj keď bola v nemocnici. Vždy si dokázala nájsť spôsob ako preľstiť ľudí na oddelení a uchmatnúť si nejaký nožík, ihlu či čokoľvek ostré. Tešilo ju, ak sa jej to podarilo, pretože sa považovala za lepšiu ako všetky sestričky na oddelení. Hrala s nimi túto hru na mačku a myš dosť dlho.
Po takýchto priznaniach sme si vymieňali vlastné skúsenosti so sebapoškodzovaním a prišli sme na to, že najviac sme si ubližovali, keď sme sa cítili osamelo, smutne, keď sme okolo seba nikoho nemali. Osobne si ubližujem vtedy, keď už nevládzem poprosiť o pomoc, keď si myslím, že sa na mňa všetko zosypalo a ja sa nedokážem postaviť na vlastné nohy. Vtedy si poviem, že “fyzická bolesť zastiera tú psychickú.” A ono sa mi na chvíľu naozaj uľaví.
Ako sme sa tak rozprávali s kamarátkou a vymieňali si všetky svoje skúsenosti s automutiláciou, ako sa sebapoškodzovanie odborne nazýva, prišiel za nami Marek. Chvíľu počúval o čom sa bavíme, a potom sa zapojil do našej debaty. Snažil sa nám ukázať, že ublížiť samej sebe nie je najlepší spôsob riešenia problémov. Pomohol nám zamyslieť sa nad tým, ako sa zachovať, keď sa v nás ozve nutkanie ublížiť si. A tak sme sa začali rozprávať o tom, čo by sme mohli spraviť, aby sme si nemuseli ublížiť. Čo by sa dalo miesto toho spraviť? Zistila som, že mne vtedy pomáha zmena činnosti. Ak pozerám telku, idem si urobiť čaj. Ak som v tichu, ktoré mi začína vadiť, tak si zapnem nejakú dobrú hudbu alebo nejakú komédiu. V takýchto ťažších chvíľach pomáha aj šport. Mne osobne najviac bicyklovanie alebo pilates. Na bicykli si vyvetrám hlavu, keď som mimo cestnej premávky pustím si do uší naplno hudbu a sústredím sa len na to, ako šliapem do pedálov a vnímam hudbu. Vrátim sa domov úplne unavená, ale s vyvetranou hlavou a šťastná. Alebo si zahrám na gitare. Keď už ju vytiahnem, zahrám si nejaké pekné a veselé pesničky, aby sa moja myseľ sústredila na niečo pozitívne a nemyslela na to, ako mi je ťažko. Ak sa mi nechce už hrať na gitare pesničky, tak sa začnem učiť nejaké nové akordy, alebo si len brnkám po strunách. Kamarátka zas niekomu zavolá aby sa necítila sama a nemyslela na svoju vnútornú bolesť. Povie osobe na druhej strane, že jej je ťažko, že ju valcuje nutkanie si ublížiť, a aby to nespravila, tak tej osobe zavolala. Hovoria spolu o všeličom, len aby to nutkanie prešlo. Je dôležité mať takého priateľa, ktorému môžeme zavolať aj „o polnoci“, ak by to bolo treba. A keď už som pri tej vnútornej bolesti. Ak vnútorný svet veľmi bolí, je fajn skúsiť sa sústrediť na ten vonkajší svet a nahlas ho komentovať. Napríklad: “Vstávam z gauča a idem si uvariť čaj. Voda z vodovodu tečie. Nalievam ju do rýchlovarnej konvice. Voda v konvici vrie. Dávam sáčok čaju do šálky. Voda v pohári vrie. Čaj je horúci….” Vraj to pomáha zabudnúť na vnútornú bolesť. S kamoškou aj s Marekom sme sa zhodli na tom, že je lepšie niekomu zavolať alebo napísať a skúsiť si vypýtať pomoc. Stačí iba trochu času, byť vypočutá, dostať objatie, hovoriť o tom, čo cítime a prežívame, jednoducho to nedržať v sebe. Aj keď v takýchto chvíľach vyjsť zo seba a neuzavrieť sa, je asi to najťažšie. Keď sa to však podarí, môžeme byť na seba právom hrdé, pretože sme sa posunuli o krok vpred vo svojom živote.
V klube sa dá rozprávať o čomkoľvek. Môžme začať akúkoľvek tému a viem, že nikoho neodsúdia. Nebudú nás posudzovať a odsudzovať preto, čo robíme, pretože vedia, čo v nás je a pomáhajú nám to objaviť. Pomáhajú nám zistiť, kto naozaj sme, aby sa nám ľahšie kráčalo v živote. Ak prídeme do klubu so zlomenými krídlami, nedajú nám nové krídla, ale naučia nás opraviť si tie, ktoré už so sebou máme. Odkedy je UPSIDE klub otvorený, môj život sa zmenil. Menej sa bojím, som odvážnejšia a otvorenejšia. Našla som bezpečné miesto, kde môžem byť sama sebou bez strachu z odsúdenia alebo výsmechu.
Nezábudka
4 Comments
Veľmi dobrý blog.
Akurát včera som sa bavila s kamošom, ktorý si tiež zvykol ubližovať. Mám ho veľmi rada, vždy mi na ňom záležalo. A tak som sa ho opýtala, aké to pre neho bolo a prečo to robil. Povedal mi,že keď už nezvládal vnútornú bolesť, pocit samoty, rozpadnuté vzťahy, nepokoj doma a nemal nejaký zmysel v živote, všetko sa proste kazilo, tak vtedy aspoň presunul pozornosť z vnútornej bolesti na vonkajšiu a cítil sa lepšie. No nezaberalo to dlhodobo a keď sa toho zas nazbieralo, tak už mal na mále, aby naozaj aj ukončil svoj život….povedal,ale že neskôr si uvedomil,že mu pomáha hudba, ako spomínaš, alebo napísať básničku a venovať ju konkrétnej osobe, ísť sa prejsť, nemyslieť na to, čo ho trápi ale sústrediť sa na to, za čo dokáže byť v živote vďačný….a v neposlednom rade ho dosť držala viera. Najmä viera v to,že Niekto ho naozaj miluje aj takého akým je….
V úvode si položila otázku,či takýto človek patrí na psychiatriu….nemyslím si to, takýto človek potrebuje prijatie, priateľa, nájsť svoju vnútornú silu a nie dostať nálepku “rizikový pacient”, aj keď to môže byť veľmi individuálne…
Ja si tiež nemyslím, že človek, ktorý si nejakým spôsobom ubližuje, by mal hneď patriť na psychiatriu. Ako už bolo spomenuté, za ublížením si, môže byť veľa skrytých vecí o ktorých nikto nemusí ani len vedieť. Ak človek dokáže o problémoch rozprávať, je to ten lepší prípad, ale čo vtedy, ak o tom rozprávať nedokáže?
Istý čas človek dokáže s problémami bojovať sám, no občas sa môže dostať do situácie, kedy si už sám pomôcť nevie, nedokáže…a ak ešte k tomu má problém o tom niekomu povedať- Začne sa správať “zvláštne”…začne si ubližovať, aby zabudol či potlačil duševnú bolesť aspoň na chvíľu a vtedy môže pre rodinu, kamarátov, známych vyzerať ako “blázon” …no, vtedy len možno potrebuje vedieť, že v tom nie je sám, že sú okolo neho ľudia, ktorým na ňom záleží… a ak takých priateľov má, tak je to dar…
Mne je niekedy ťažké pochopiť, ako sa môže človek cítiť, ako veľmi zle, že siahne až po noži, žiletke… Ale nemám ho za blázna, alebo za niekoho hodného na psychiatriu.. Myslím si, že stres a záťaž, ktorá vznikla, a pôsobí, je už pre neho tak neúnosná, že v momente, keď siahne po žiletke, ju inak nevie jednoducho riešiť a zvládnuť.. Aj keď prežívam aj ja ťažké chvíle, snažím sa v nich nájsť nejaké pozitíva, alebo ako si Ty písala, jednoducho ísť prevetrať hlavu športom… Čím viac sa zaoberám problémom, tým viac ma pohlcuje.. Preto je skvelé, že sa aj Ty snažíš ZMENIŤ myšlienky, a venovať sa niečomu inému..