Žiarlivosť na kamaráta/kamarátku v škole? Žiarlivosť na priateľa/priateľku? Na kolegu/kolegyňu v práci? Na ľudí v tvojej blízkosti, na krúžku, v bare, v telke či na facebooku? Čo je za tým všetkým?
V toľkých snoch bývaš, že sa sama sebe iba snívaš. Tolik snů znám, že se sama sobě jenom zdám. Spieva sa v jednej známej piesni od Korben Dallas. Táto mini konverzácia dvoch ľudí môže v každom z nás vyvolať predstavu rôznych situácií, ktoré môžeme aj sami zažívať. Sen, snívanie, predstavy. Niekedy tak príjemné, a niekedy naopak, nemusia byť až také fajn. Najmä čo sa týka vzťahov, vnímam, že naše predstavy sa nie vždy rovnajú predstavám toho druhého. Môže ísť o rôzne druhy vzťahov. O vzťah priateľský, ale aj o vzťah partnerský, či iný. Je fajn, byť si vedomý predstáv toho druhého, a ak nám na ňom záleží, snažiť sa nachádzať spôsob, ako ťahať za jeden povraz.
Pýtala som sa ľudí okolo seba, čo pre nich znamená žiarlivosť, na koho sú schopní žiarliť, či, ako sa to prejavuje u nich. Odpovedali rôzne, ale pritom veľmi podobne. Veľmi ma oslovila táto myšlienka: Žiarlivosť môže vzniknúť len vtedy, ak je už nejaká väzba medzi ľuďmi vytvorená. Z tohto vyplýva, že žiarlivosť je potom snaha, mať vzťah bez väzby. Tieto vety sú pre mňa tak výstižné, a napriek tomu, sa aj tak musím zastaviť a premyslieť si to ešte raz. Ako to daná osoba myslela? To, že na niekoho žiarlime, či už žiarlime na priateľa, priateľku, na najlepšiu kamarátku, ktorá sa dnes perfektne ,,nahodila“ do školy, na kamaráta, ktorý to dnes dal v škole ,,s prehľadom“ bez toho, aby sa do zošita čo len pozrel, či na babu, po ktorej pozerá väčšina chalanov alebo na (doplň si sám/sama meno osoby, na ktorú žiarliš), lebo (doplň dôvod, čím by to mohlo byť). Žiarlivosť v nás prebúdza túžbu. Túžbu vlastniť druhú osobu, manipulovať ju. Zatiaľ čo sa ti toto preháňa hlavou, ,,pricupká“ aj jej sestra. Môže to byť závisť? Je to, čo druhá osoba má, to, čo aj ja chcem mať? Vlastniť? Ak je to tak, a zároveň vo vnútri pociťuješ taký zvláštny hnev voči danej osobe, môže to byť tým, že závisť si dala so žiarlivosťou ,,high five“ a prišli ťa pozrieť. Dôsledkom takéhoto stretnutia často vznikajú rôzne klebety, ohovárania a očierňovanie kamarátky, kamaráta, na ktorých žiarlime. Keď si si však toho vedomý, môžeš si položiť otázku: Je to naozaj to, čo ma oslobodzuje? Čo mi dáva voľnosť vo vzťahu k danej kamarátke, kamarátovi, priateľovi, priateľke a podobne? Žiarlivosť ti v konečnom dôsledku zatvára dvere, zabraňuje nájsť si cestu k človeku, robí ťa nepokojným/nepokojnou a zväzuje ťa. A to je horšie. Takýmto spôsobom si pomaly odkrajuješ zo slobody, ktorú môžeš prežívať vo vzťahoch k druhým.
Čo vlastne môžeš sám/sama spraviť, ak si sa v tom našiel/našla a cítiš, že sa chceš voči tomu vzoprieť? V prvom rade je dôležité povedať si, že chcem. Potom môžeš prejsť k ďalšiemu kroku. Spísala som pár stručných tipov, ako sa postaviť žiarlivosti a jej sestre.
1. Buď si vedomý/vedomá, že si veľmi výnimočný/výnimočná, taký/taká, aký/aká si! A si originál! A originál je vždy len jeden 😉
2. Neporovnávaj sa s druhými a skús hľadať vlastnú hodnotu! Tip: Opýtaj sa vo svojom okolí, čo si ľudia na tebe vážia.
3. Začni pestovať to, čo ťa baví. Ak niekoho baví to isté, robte to spoločne, pomáhajte si a nekráčajte proti sebe!
4. Snaž sa dôverovať ľuďom a budovať dôveru vo vzťahu. Ak ti niečo nie je jasné, stretnite sa a porozprávajte sa otvorene! Ak spoznáš, čo si myslí ten druhý, zbavíš sa svojich pochybností a predstáv a otvoríš sa pre myšlienky toho druhého.
Ak niekedy budeš pochybovať a žiarlivosť si bude u teba chcieť nájsť domov, skús bádať, čo je tým dôvodom, pre ktorý žiarliš. Pomôcť ti spomenúť si na to, môžu aj slová skupiny Korben Dallas: Načo sú mi pochybnosti, súvislosti bez hybnosti …