5 dôvodov, prečo by sme nikdy nemali súdiť druhých

životné situácie

Cestovanie po svete, spoznávanie iných kultúr, mnohé životné situácie a vzdelávanie mi ukázalo, ako sa začať pozerať na ľudí z inej perspektívy. Uvedomil som si, že nech je správanie či reakcie ľudí akékoľvek, má to svoju príčinu a že každá osoba, ktorú v živote stretneme, nás niečo naučí. Ako povedal Pema Chodron:

„Ak sa naučíme otvoriť sa ľudom, všetci, vrátane tých, ktorí nás hnevajú, môžu byť naši učitelia“

Žiadny človek vo svojej podstate nie je zlý. To len uhol pohľadu, cez ktorý sa na neho pozeráme, nám utvára mienku. Pochopenie podstaty nižšie uvedených krokov mi umožnilo sa pozrieť na mnohé životné situácie inak.

1. Každý sme odlišní

Ak niečo nemáme radi, neznamená to, že by to nemali mať radi aj ostatní. Rozhodnutia, ktoré v živote robíme, sú ovplyvnené prostredím v ktorom sme vyrastali a ľudmi, ktorí nás formovali. To nás robí odlišnými. Naučme sa preto radšej druhých rešpektovať, než odsudzovať.

2. Nikto nie je dokonalý

Každý robíme chyby. Pokiaľ ich neurobíme, nikdy sa nepoučíme. Chyby nás posúvajú ďalej a bez nich by sme neboli tým, čím sme dnes. Nepoukazujme na nedostatky druhých, ale snažme sa pomôcť im napraviť ich. To je to, čo z nás spraví správnych ľudí.

3. Zdanie často klame

Neposudzujme ľudí podľa toho ako vyzerajú, alebo podľa toho ako sa obliekajú. Možno si len nemôžu kúpiť drahé veci alebo viesť luxusný život. Možno im nezáleží na materiálnych veciach a výzore. Ako som predtým spomenul, všetci sme rozdielni. Dajme šancu sebe, aj im, spoznať sa bez toho, aby sme si predtým vytvorili predsudky.

4. Zlepšíme si vzťahy v rodine a na pracovisku

Ak posudzujeme druhých pred kolegami je veľká pravdepodobnosť, že sa budú obávať toho istého. Ak prestaneme posudzovať, začnú nám ľudia viac dôverovať. Treba si uvedomiť, že dôvera ľudí spája a nie rozdeľuje, preto sa ju snažme budovať, nie strácať.

5. Získame možnosť duchovne rásť

Ak sa snažíme neposudzovať druhých, stávame sa lepšími ľuďmi. Dávame dobrý príklad ostatným a osobnostne rastieme. Neustále rozvíjanie sa nás napĺňa a tento svet je vďaka lepším ľuďom hneď krajší.

Väčšinu z nás lákajú peniaze. Nehovorím, že sú zlé. Uľahčia nám život, pomôžu nám byť slobodnejšími a pokojnejšími. Zarábať treba, ale majme na pamäti, že raz, keď budeme hodnotiť svoj život, nebude podstatné koľko sme ich zarobili, pretože hodnota, ktorú sme do života priniesli sa bude odvíjať od skutkov, ktoré sme vykonali. Preto prehodnoďme, čomu budeme venovať viac času.

Aplikáciou týchto 5 rád do života a neustálou prácou na sebe, som na ceste za lepším ja. Verím, že výsledky sa dostavia, dôležité je neprestať.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Michal Dedinský
Michal Dedinský
Spoluzakladateľ portálu www.vzdelavac.sk. Počas štúdia na technickej vysokej škole ho začal lákať smer osobného rozvoja. Pravidelne sa vzdeláva, číta knihy, má za sebou viaceré kurzy. Nabral mnoho skúsenosti pri podnikaní. Prešiel si veľkými životnými zmenami od rapídneho chudnutia cez zmenu myslenia až k zmene životného postoja.

Pridaj komentár