Opustený ostrov: Na ňom alebo ním?

na opustenom ostrove

Rozmýšľali Ste niekedy nad tým, aké by to bolo ocitnúť sa na opustenom ostrove bez všetkého a všetkých?

Jasné, pre niekoho by to bolo oslobodzujúce, naplňujúce, dokonca o tom možno niekto sníva. Bolo by to niečo, čo by mu pomohlo vymaniť sa zo sociálneho kontaktu, ktorý ho len obmedzuje. Potom by sa určite našli ľudia, ktorí by pri tejto predstave prežívali strach, pocit smútku, samoty, či prázdnoty. Chýbal by im niekto, kto by ich potešil, kto by im podal pomocnú ruku, vypočul by ich, jednoducho niekto, kto by tam bol s nimi a pre nich.                                                                                                                                                                                                                                                                            A myslím, že by boli i takí, ktorých by to síce prekvapilo, ale snažili by sa z toho vyťažiť, čo najviac pre seba. Tešili by sa z ticha, ktoré ich obklopuje, užívali by si krásy prostredia, v ktorom sa ocitli, snažili by sa načerpať silu a energiu do nových dní. Vďaka priestoru, ktorý by im toto miesto ponúklo, by mohli veľa rozmýšľať, uvažovať, prichádzať na nové myšlienky a nachádzať alebo uvedomovať si svoje hodnoty.

A čo Ty? Aké by to bolo pre Teba? Našiel by si sa v niektorej z týchto skupiniek?

Žijeme v mori rôznych názorov, nepísaných zákonov, pravidiel, trendov, ktoré udávajú, čo je „out“ či „in“. Môže sa stať, že sa v tomto mori života veľmi ľahko začneme topiť. Vtedy si snáď aj prajeme žiť na opustenom ostrove. Mnohým sa takýto život javí ako skvelá skúsenosť s istými výhodami. Nemusieť sa ospravedlňovať za svoje obmedzenia, nemusieť nikomu nič vysvetľovať, jednoducho, mať svoj pokoj. Avšak po niekoľkých dňoch, týždňoch či mesiacoch, by nás mohol prepadnúť pocit vnútornej prázdnoty, mohli by sme sa cítiť opustení, izolovaní od všetkých s predstavou, aké by bolo skvelé opäť niekde patriť.(čo je úplne prirodzené, keďže sme boli stvorení na to, aby sme budovali vzťahy, vytvárali spoločenstvá…). Vtedy sa nás zmocní potreba mať pri sebe niekoho blízkeho, niekoho, s kým môžeme tráviť čas, niekoho, kto nás odbremení od tejto tiesne. Niekedy sa však stane, že na obzore niet nikoho… Ako keby sme boli naozaj jediným ostrovčekom široko ďaleko, odkázaným samým na seba.

Čo s tým? Čo v takej situácií robíme?

Teraz sa na to skúsme pozrieť aj z inej strany. Častokrát sme vystavení situáciám, ktoré nečakáme. Možno nie vždy rozumieme tomu, čo sa nám deje, občas cítime krivdu, sme sklamaní, strápení. Niekedy sa teda sami môžeme cítiť ako taký opustený, zabudnutý ostrov. Ostrov, ktorý je sám so svojimi boliestkami, trápeniami, starosťami ďaleko od ostatných. Ten, pre ktorého všetko /vrátane jeho samého / stratilo zmysel. Ostrov, ktorý zabudol, že NIEKAM patrí a vždy je pre NIEKOHO dôležitý. Ak sme zaplavení takýmito pocitmi, treba mať na mysli, že každý ostrov, aj ten zabudnutý má svoj význam, svoju úlohu. Čo by si počal Robinson keby po stroskotaní lode nebol na dosah ostrov? Aký dôležitý je ostrov, ktorý je na blízku posádke, ktorá v rozbúrenom mori stratí orientáciu? Každý ostrov, najmä ten zabudnutý môže byť miestom kde si odpočinieme, osviežime sa, naberieme nové sily. Každý z nás je výnimočným a dôležitým ostrovčekom.

Niektorí z nás možno sami pri mori boli. Pamätáte si keď ste dlho plávali za konkrétnym miestom? Aké to bolo keď ste došli do cieľa? Stálo to za to? Mne sa to stalo len raz, ale ten pocit bol na nezaplatenie, keď som po dlhom čase konečne našla to, čo som hľadala- ten pocit bol na nezaplatenie.

Ešte by som sa s Vami rada podelila o príbeh, ktorý ma nedávno oslovil. Rozprával o dvoch ustriciach, kde jedna vravela druhej ako ju vo vnútri niečo veľmi bolí a je jej z toho úplne nanič. Druhá jej však s chvastúnskym uspokojením odpovedala, že ona sa má dobre a je zdravá zvnútra i zvonku. Ich rozhovor si vypočul rak, ktorý im ozrejmil, že bolesť, ktorú v sebe nosí jedna z nich je perla vzácnej krásy. A v tom je najväčší pôvab ustrice. Keď do nej vnikne zrniečko piesku a poraní ju, ona sa nezlomí a nezúfa. Deň, čo deň premieňa svoju bolesť spôsobenú zrniečkom na perlu.

Aj keď sa nám v danom okamihu zdá, že z bolestnej situácie nedokážeme vyťažiť nič dobré, a už vôbec nič užitočné, ak sa nevzdáme, nepodľahneme smútku, stávame sa silnejšími osobnosťami, ktorých ich vlastné utrpenie posúva dopredu.

Tento príbeh je dôkazom toho, že každá bolesť, sklamanie či nepochopenie človeka formuje.

Podarilo sa Ti niekedy na Tvojej samote či sklamaní nájsť niečo prospešné? Niečo čo by Ti mohlo pomohlo do budúcna? Ako si to dokázal?

Skúsme sa aj my inšpirovať a nabudiť príbehom ustrice, ktorá sa snaží deň čo deň premieňať svoju bolesť na majstrovské dielo.

 

 

 

 

 

 

 

6 Comments

 1. Mirka Mirka píše:

  Ja by som na ten opustený ostrov odišla hneď. Nerozmýšľala by som ani minútu. Žiadny ľudia, starosti tejto doby, problémy… Možno by som sa konečne sústredila len na seba, možno až tak egoisticky… A taktiež…možno by to bol naozaj únik od všetkého čo sa stalo a čo sa deje…
  A neviem či stále sa dá vyťažiť z niečoho zlého,dobré… Teda,aby som si povedala,že “vďaka za ťažký čas”… ?? Naozaj neviem.

 2. nezabudka nezabudka píše:

  Mirka, aj ja by som isla na opusteny ostrov hned. ale kolko by som tam vydrzala. do prvej depky? tyzden? rok? tazko povedat. myslim, ze aj ked mmtne spolocnost ludi naozaj nevyhladavam, tam by mi po urcitej dobe zacal nejaky zivy tvor – clovek aj chybat. a tiez si myslim, ze unik nic nevyriesi, pokial je unikom so zlostou, napatim a chutou so vsetkym hodit a nechat tak. ak je vsak pobyt na opustenom ostrove casom, kedy sa clovek spozna viac, kedy si oddychne, vypne hlavu, pride na nejake konstruktivne riesenia problemov, tak potom pobyt na opustenom ostrove mal zmysel. ale kto vie vopred povedat, ako to tam cele dopadne? mozno nevytazis z toho zleho to dobre teraz, ale az o par rokov, ked si spomenies, ze ano, toto som zazila a vdaka tomu som taka a taka….. a mozno si za ten tazky cas potom aj podakujes 😉 co si myslis ty?

 3. Mirka Mirka píše:

  No,popravde ja neviem ako dlho by som tam vydrzala,ale aspon by som to skusila. Jednoducho byt sama a sama riesit veci,ktore by prisli… Postarat sa sama o seba. Niekedy mam chut odist od vsetkych tych komunikacnych prostriedkov,vypnut mobil,telku,PC…
  Idem do prirody a vetram hlavu… A teraz momentalne uvazujem nad tym,ze pojdem na chatu aspon na tyzden-dva bez vsetkych a vsetkeho…len ja.
  A mozno to raz naozaj bude tak,ze si poviem,ze to,co bolo tazke je teraz pre mna ovela lahsie…ze mi to pomohlo.
  Nemate skusenost s tym,ze vypadnut aspon na par dni prec od vsetkych a vsetkeho? Ako to na vas posobi? Je to potom lepsie?

 4. Smajli Smajli píše:

  Mirka :) ja mám skúsenosť s tým, aké je to vypadnúť na 2 týždne do krásnej prírody, byť tam bez hodiniek, mobilu, internetu, či elektriny…avšak nie sama, ale s dobrovoľníkmi, ktorí sa rozhodli tiež sa takto na 12 dní “odpojiť” od každodennej reality a zresetovať hlavu…a musím ti povedať, že to bolo brutálne dobré, také oslobodenie, čas na utriedenie si myšlienok a tiež spoznanie kopy nových ľudí….písala som si počas toho campu i denník a každým dňom som bola viac a viac fascinovaná tým, čo sa dialo okolo, ako som zo seba mohla vystúpiť a v prípade potreby vstúpiť zas hlbšie do svojho vnútra…je to tiež taký kvázi opustený ostrov tým, že je to v Malých Karpatoch ďalej od civilizácie, ale nie si na ňom sama…ak chceš, tak googli o dobrovoľníckych projektoch, ktoré sa venujú záchrane starých hradov, kláštorov, konzervácii ruín a podobne..možno ťa to osloví, možno nie :P…alebo existujú postom i rôzne pustovne, lazy, kde môžeš byť fakt sama a na Slovensku ich pár máme…google ti povie viac 😉

 5. Mirka Mirka píše:

  Ja mám skúsenosť takto bez hodiniek,mobilu,mp3…síce keď som ako animátor,tak tie veci mám,či môžem mať…ale viem aké to je byť bez technických výdobytkov aj v tejto dobe… A je to fajn…
  Už som mala dohodnutú jednu chatu,kde by som bola len ja a medvede…ale nepodarilo sa mi tam ísť….ale nevzdávam sa… Určite tam pojdem,aspoň na dva týždne… A potom ti napíšem aké to bolo… ☺

  • Smajli Smajli píše:

   :) daj potom tipy ;)….mám kamoša, čo tak chodieva po horách, prespáva na opustených salašoch, pod hviezdami a podobne…pár dní len tak v spojení s prírodou…a furt z neho ide neskutočný pokoj a vyrovnanosť, keď sa vráti k nám do civilizácie :)

Pridaj komentár