Viete ako sa správne učiť?

učenie

Inšpiráciou k napísaniu tohto príspevku je náhodne kúpená kniha „Ako sa ľahko učiť.“

Učíme sa  nove a nové veci, ktoré nabaľujeme na to čo už vieme. Je síce pekné, že sa získavame nové informácie.  Niekedy sami nevieme ako správne a rýchlo sa danú problematiku  naučiť. Hlavne keď je toho viac. Bolo by fajn keby sa na školách učilo ako sa správne, efektívne a rýchlo učiť.

Na začiatku je dobre zistiť ako sa nám dobre učí. Učíme sa lepšie s počutia alebo keď to vidíme? Prípadne keď si vec sami vyskúšame.  Alebo kombináciou týchto vecí. Učíme sa radšej cez deň, v priebehu dňa alebo v noci keď je ticho.

Pred tým ako sa pôjdeme učiť je dobre vytvoriť si plán približne čo a kedy sa  budeme učiť. Naplánovať si to aby sme všetko stihli. Nájsť miesto kde sa nám dobre učí. Vyvetrať miestnosť na teplotu aby sa naša pozornosť sústredila na učenie a nie na to že nám je zima. Dôležité je aj svetlo. Pri učení je dobré aby sme boli najedený akurát, nie hladný ani prejedený. Niekomu pomáha keď si dôležité veci farebne vyznačíme, znázorni grafmi…

Človek sa dokáže plne sústrediť na jednu vec max. 30 minút potom jeho pozornosť klesá. Treba si urobiť prestávku  cca 3 minúty a ísť opäť na to. Čím dlhšia bude prestávka tým ťažšie sa nám bude vracať k učeniu.

Môžeme učenie striedať aj s pohybom. Keď budeme mať učenia plné zuby môžeme si urobiť väčšiu prestávku a ísť sa bicyklovať, prejsť sa vonku, na kávu s kamarátom. Môže nám to prospieť. Získané informácie sa nám uložia do pamäte zmeníme činnosť  a lepšie sa nám bude učiť. Informácie sa nám uložia do pamäte lepšie aj vtedy keď si ich večer pred spaním zopakujeme. Aj keď to môže byť otravné výsledky sa určite dostavia.

Pri učení je dobrá aj motivácia. Stanoviť si nejaký cieľ. Ako sa odmeníme keď všetko zvládneme. Učenie ide rýchlejšie s radosťou. Ak toho máme na učenie veľa je vhodné si ho rozdeliť na menšie úseky a ak potrebujeme tak potom ešte na menšie. K úspechu prispieva zvyk sa učiť pravidelne v určitom čase a na určitom mieste.

Samozrejme pozitívna nálada je tiež potrebná. Netreba si zbytočne hádzať polena pod nohy . Ako napríklad, že sa nám nechcem. Budeme musieť najprv zbúrať túto bariéru a až potom sa učiť načo si zbytočne vytvárať prekážky.

Svoju pamäť si môžeme zlepšiť napríklad pexesom alebo  zapamätaním si čo mal oblečené človek, ktorý okolo nás prešiel, ako vyzeral. Všímať si výklady a spätne si vybaviť čo sme v ňom videli. Alebo si môžeme vytvoriť zvyk si večer zhodnotiť deň.

Otestujte si vlastnú koncentráciu na nasledovných riadkoch.

„Ste vodičom električky s tridsiatimi piatimi cestujúcimi . Na prvej zastávke vystúpia siedmi ; na nasledujúcej nastúpia jedenásti a šiesti vystúpia. Na dvoch ďalších zastávkach vystúpia po štyroch cestujúcich, pristúpia dvakrát piati a raz šiesti.“

Možno ste spočítali, koľko cestujúcich sa nachádza v električke ku koncu, ale otázka znie: Koľko krát električka zastavila? Viete to?  A viete ako sa volá vodič električky ? Ak nie potom si prečítajte celú úlohu ešte raz.

Pri čítaní knihy som sa naučila nové finty fň,  Zopakovala som si to čo som už vedela. A verím , že sa niečo dobre ešte dočítam…

anucy
anucy
spoločenská osoba s dobrými nápadmi a cestovateľským duchom

Pridaj komentár