Fórum
Žiarlivosť – pomáha, alebo škodí vzťahu?
Minulý mesiac sa tu pomerne intenzívne hovorilo o žiarlivosti. Sám neviem či je lepšie žiarlivosť úplne vo vzťahu vylúčiť, alebo môže byť k niečomu prospešná.
Na jednej strane je treba partnerovi/partnerke veriť, lebo nie je vôbec príjemné ak toho najbližšieho človeka máme obviňovať. Veď predsa ako má človek presvedčiť toho druhého, že sa nemá prečo báť?
Na druhej strane – nie vždy je to tak o nedôvere k človeku, ktorého ľúbime, ako skôr k človeku, ktorý voči nemu prekračuje hranice. Je tam akoby určitá snaha toho človeka brániť, no nazýva sa to žiarlivosť.
Priznám sa, mám v tom chaos
aká je vaša skúsenosť? Je tá žiarlivosť na niečo dobrá, či je to zabijak vzťahu?
16 answers
Mirka, myslím, že si vieš pomenovať po čom túžiš a aké by si chcela aby to bolo, aby si bola možno spokojná, šťastná…?…čo z toho,čo si ešte neskúšala by ti k tomu mohlo pomôcť,čo myslíš?
Hranica žiarlivosti je veľmi tenká. Nedá sa úplne zo vzťahu vylúčiť. Taký ten osteň občas pichne každého, priznajme si úprimne :). Niekedy stačí hlúposť a pichne nás, že partner ide s kamošmi na pivo, ale my ho chcem mať pre seba, lebo sme nemali práve najlepší deň. Ale to zvyčajne rýchle prejde. Ak sme unavení, z práce, či školy, niekto nás rozladí, máme sklony byť vzťahovační a aj maličkosť môže spôsobiť, že všetko vnímame citlivejšie a spôsobíme hádku, alebo žiarlivostnú scénu.
Osobná skúsenosť – chorobná žiarlivosť je už obmedzujúca a ničí vzťah.
čo môžeš spraviť pre to,aby si bola viac sama sebou a nebála sa robiť veci, po ktorých túžiš?
Tá myšlienka, “neprekoreniť polievku” sa mi páči
Keď je žiarlivosť len ľahučkým korením, na tom sa asi viacerí zhodneme, že to je v poriadku. Rozmýšľam, čo vtedy, keď si človek uvedomí, že začína príliš žiarliť a žiarlivosť začína vzťahu škodiť? Čo by mohlo vtedy pomôcť?
výborne!
to sú nejaké možnosti …ktorej z nich si najviac naklonená,že by ti mohla teraz pomôcť?….rozmýšľam,že na fb sa dá osoba aj zablokovať,aby ťa nemohla kontaktovať, ale neviem,čo by tebe osobne takéto riešenie dalo…
Aby som sa nebála ísť vonku s niekym iným a aby som dokázala byť sama sebou a nemyslieť stále so strachom čo bude ak to nebude podľa jej predstáv…