Keď je u susedov krik

domace-nasilie-ublizuje-vsetkym

Domov je miesto, kde by sme sa mali cítiť bezpečne. Mali by sme byť obklopení ľuďmi, ktorí nás ľúbia, záleží im na nás a ochraňujú nás. V mnohých prípadoch to tak nie je. Výskumy dokazujú, že až 11% slovenských detí má v rodine skúsenosť so závažným násilím.

Aj na našu internetovú poradňu IPčko.sk nám často píšu deti a mladí ľudia o tom, že sú obeťami alebo svedkami násilia. Našou snahou je dostať ich do bezpečia a motivovať ich k tomu, aby hovorili o tom, čo sa im deje.

Ako prebieha celý proces, čo sa deje s obeťou násilia a čo sa deje s agresorom sa dozviete v našom najnovšom podcaste.

Domáce násilie sa deje za zatvorenými dverami. Ľudia majú tendenciu neriešiť to, čo sa deje za zatvorenými dverami, v súkromí rodiny. Avšak riešiť by sme to mali. Našou nečinnosťou podporujeme násilie. Každý jeden z nás má možnosť násilie zastaviť. Nebuďme ľahostajní voči svojmu okoliu.

Možností máme niekoľko. Môžeme kontaktovať políciu, alebo sa obrátiť na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny – oddelenie Sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Kontaktovať tiež môžeme zariadenia, ktoré sa venujú tejto problematike.

Možností ako zastaviť násilie je naozaj mnoho, tak ich využime.

Ak sa aj tebe doma deje niečo podobné, alebo si svedkom násilia môžeš sa obrátiť aj na nás.

Naši poradcovia sú online od 7 ráno do polnoci na IPčko.sk

Marcus
Marcus
Som riaditeľom občianskeho združenia IPčko. Chcem vždy vedieť, “čo je za tým”,…

Pridaj komentár