Nie, ďakujem, nemám hlad

FotkyFoto_62256353_S-604x270

Posadnutie zdravím životným štýlom, nespokojnosť s vlastným výzorom, extrémne chudnutie, záchvatové prejedanie,…. To je anorexia, bulímia, ortorexia, alebo inak povedané poruchy príjmu potravy. Týmto duševným ochorením trpí viac ako 70 miliónov ľudí po celom svete. Aká je situácia na Slovensku nie je známe, pretože štatistické údaje neboli dodnes zisťované. Vieme však, že pre hospitalizáciu mladistvých s týmto ochorením, je v našej krajine vyhradených len 5 lôžok a polovica obyvateľstva netuší, že tieto ochorenia môžu končiť smrťou.

Poruchy príjmu potravy môže spustiť viacero faktorov. Jedným z nich je aj genetická predispozícia, tlak okolia a v neposlednom rade sú to média, ktoré pretláčajú kult štíhlosti a zdravého životného štýlu.

Choroba sa začína prejavovať pomaly a postupne. Najskôr človek začne riešiť či je daná potravina zdravú, akú má energetickú hodnotu, neskôr začne počítaj svoj energetický príjem a výdaj. Postupne sa snaží znižovať svoj energetický príjem, až to dospeje do štádia, kedy je jedlom posadnutý a nerieši nič iné, len to čo zjedol.

Viac o tejto téme sa dozviete v našom podcaste, v ktorom sme sa rozprávali s Valentínou Sedílekovou, mladou ženou, ktorá trpí anorexiou a založila projekt Chuť žiť.

 

Ak aj teba trápia poruchy príjmu potravy môžeš sa obrátiť na našich poradcov na IPčko.sk, ktorí sú online každý deň, v čase od 7:00 do 24:00.

 

Sledovať nás môžeš na facebooku, instagrame a youtube.

Marcus
Marcus
Som riaditeľom občianskeho združenia IPčko. Chcem vždy vedieť, “čo je za tým”,…

Pridaj komentár